Deras strejk stöds av det brittiska mediafacket BECTU och UNI Global Union.

Efter ungefär fem månaders förhandlingar strejkar BBC:s journalister i Turkiet i dag. Strejken kommer efter att det brittiska tv-bolaget vägrat att föreslå ett rimligt erbjudande till Türkiye Gazeteciler Sendikası (Turkiska journalistförbundet eller TGS) om en löneökning som håller jämna steg med landets inflationstakt, bättre tillgång till hälsovård och andra viktiga frågor.

Med en inflationstakt på nästan 36 procent enligt BBC rapporterar TGS att den genomsnittliga årslönen för en anställd på BBC Turkiet är 13 700 US-dollar 2021 jämfört med 2018. TGS begär en höjning med 30 procent och en extra årlig bonusutbetalning.

Gökhan Durmuş, generalsekreterare för TGS, säger: "Våra medlemmar är stolta över att arbeta med BBC:s starka redaktionella värderingar som en del av en av de mest respekterade medieorganisationerna i världen. De vill helt enkelt skydda sig själva, få kompensation för den smältande lönen och få tillgång till liknande rättigheter som andra BBC-anställda.

"Deras krav är rimliga, och BBC kan lätt uppfylla dem utan att det innebär en ytterligare belastning för den egna budgeten. Sedan januari 2020 har det brittiska pundet stigit med 80 procent i värde gentemot den turkiska liran. Det betyder att arbetsgivaren på mindre än ett år har fått 80 procent av lönerna för våra medlemmar som tjänar i turkiska lira."

Dessutom kräver dessa journalister, som har befunnit sig i frontlinjen under pandemin, att de ska ha en privat sjukförsäkring för att se till att de och deras familjer kan få adekvat vård. De konstaterar att Turkiets offentliga sjukvårdssystem är överväldigat av Covid-19. Företaget har dock vägrat att se till att personalen har tillräcklig tillgång till vård.

Philippa Childs, chef för det brittiska fackförbundet BECTU, som företräder BBC:s anställda, sade: "Våra turkiska kollegor rapporterar på ett rättvist sätt, och BBC bör visa samma rättvisa i sitt sätt att behandla dem. Vi är solidariska med de turkiska journalisterna, och vi kommer inte att acceptera att BBC urholkar globala arbetsnormer. Ledningen bör omedelbart återgå till förhandlingar i god tro med TGS."

Childs är också vice ordförande för UNI Global Unions sektor Media & Entertainment.

Förutom en värdig lön och bättre tillgång till hälsovård kräver TGS-medlemmarna också bidrag för transport, måltider på jobbet och samma pensionssystem som BBC använder i Storbritannien och på andra internationella kontor.

"Dessa modiga journalistteam arbetar under en dödlig pandemi och i ett av de mest fientliga länderna i världen när det gäller pressfrihet", säger Oliver Roethig, regionsekreterare för UNI Europa."Det är chockerande att BBC inte erkänner deras högkvalitativa rapporteringsarbete, deras mod och deras uppoffringar vid förhandlingsbordet. Det är dags att de turkiska BBC-arbetarna får en grundläggande ekonomisk trygghet och en högkvalitativ hälsovård." Både BECTU och TGS är anslutna till UNI Global Union, en federation för kompetens- och tjänstearbetare i 150 länder.