Peruanskt fackförbund vinner ett banbrytande kollektivavtal på H&M

08.09.22

Peruanskt fackförbund vinner ett banbrytande kollektivavtal på H&M

UNI Global Unionens fackliga medlemsorganisation i Peru har förhandlat fram landets första kollektivavtal någonsin inom snabbmodesektorn i ett banbrytande avtal med den svenska detaljhandelsföretaget H&M.

Det historiska avtalet med det peruanska fackförbundet El Sindicato Unico de Trabajadores H&M Peru (SUTRA H&M) undertecknades i augusti. Avtalet kommer efter en samlad organiseringskampanj på H&M i Peru med stöd av UNI Americas och de svenska medlemsförbunden Unionen och Handels, samt ett globalt engagemang med H&M:s ledning.

Sergio Alejandro Ortega Cantero, generalsekreterare för SUTRA H&M, säger:

"Facket har uppnått ett första kollektivavtal som är en historisk händelse för snabbmodesektorn i Peru. Vi har vunnit sociala och ekonomiska fördelar som representerar våra medlemmars känslor och behov. Vi hoppas att de kommande förhandlingarna kan lösas genom en direkt dialog med H&M." 

Han tillade: "Jag vill uppmana alla H&M-anställda att gå med i facket och tillsammans uppnå ännu större fördelar. Detta har varit alla våra medlemmars arbete."

Medlemmarna kommer att dra nytta av:

  • En 6-procentig löneförhöjning med retroaktiv verkan från och med december 2019.
  • Bidrag till terapier och rehabiliteringskostnader för medlemmar med barn i åldern tre till 25 år, eller från ett års ålder om barnet har en funktionsnedsättning. Ersättningar kan sökas från och med 2020.
  • Ekonomiskt stöd vid dödsfall bland familjemedlemmar, inklusive föräldrar, barn, make/maka eller partner, med ett belopp på två och en halv gånger minimilönen per månad.
  • 70 procent rabatt på sex H&M-plagg per år
  • Ergonomiska stolar vid 50 procent av utcheckningarna och även i pausrummen.
  • Upp till fyra dagars ledighet vid en familjemedlems dödsfall.

Mathias Bolton, chef för UNI Commerce, sade:

"Det här avtalet visar hur en kombination av vårt globala ramavtal med H&M och solidariskt stöd från våra svenska medlemsförbund, plus aktivt stöd från UNI Americas, kan öppna dörren för förhandlingar i god tro med företag i länder där det traditionellt sett är svårare att organisera sig fackligt. Detta är en viktig seger för SUTRA H&M och sätter mönstret för organisering hos andra detaljhandelsföretag inom snabbmodebranschen med potential för en positiv spridningseffekt i Peru och regionen."

Arbetaraktivism och uthållighet från SUTRA H&M, som höll farten uppe under pandemin genom att kommunicera med arbetstagarna på sociala medier, säkerställde framsteg trots tuffa förhandlingar.

Marcio Monzane, regionsekreterare för UNI Americas, sade:

"Det är en stor nyhet att facket äntligen har nått en överenskommelse med företaget. Tyvärr krävdes det ingripande från fackföreningarna på huvudkontoret, arbetsministeriet och en skiljeman för att lyckas. Vi hoppas att arbetsrelationerna mellan företaget och facket i framtiden kommer att normaliseras och att förhandlingarna kan lösas genom direkt dialog."

 

 

Nyheter

Handel

Peru

UNI Americas