Amerikanska författare godkänner en strejk för ett rättvist avtal

20.04.23

Amerikanska författare godkänner en strejk för ett rättvist avtal

Film- och tv-författare i USA har med en överväldigande majoritet röstat för en strejk som kan leda till att landets underhållningsindustri läggs ner.

Cirka 9 000 författare, som är medlemmar i UNI Global Unionens medlemsförbund, de två amerikanska författarföreningarna (WGA-East och WGA-West), gav ledarna tillstånd att kalla till strejk om deras fackförbund inte lyckas nå en överenskommelse med Alliance of Motion Picture and Television Producers (AMPTP) när deras avtal löper ut den 1 maj.

Omröstningen godkändes av hela 98 procent av medlemmarna med ett rekordstort valdeltagande på nästan 80 procent.  

WGA:s förhandlingskommitté gjorde ett uttalande efter omröstningen:

"Våra medlemmar har talat. Skribenterna har uttryckt vår kollektiva styrka, solidaritet och kravet på meningsfull förändring i överväldigande antal. Beväpnade med denna obestridliga demonstration av enighet och beslutsamhet kommer vi att fortsätta att arbeta vid förhandlingsbordet för att uppnå ett rättvist avtal för alla författare."

Fackföreningarna säger att Alliance of Motion Picture and Television Producers, som förhandlar för produktionsbolagens räkning, vägrar att ge meningsfulla svar på de viktigaste ekonomiska frågorna inom något av WGA:s primära arbetsområden - film, episodisk tv och komedier.

Ellen Stutzman, chefsförhandlare för WGA, säger:

"Varje aspekt av avtalet som gör det möjligt att överleva i den här branschen - pension, hälsa, minimilön, ersättning - har vunnits av tidigare generationer av författare som tog ställning när det var nödvändigt. Den här veckan har våra medlemmar visat att de är villiga att göra det igen för att skydda framtiden för sitt yrke."

Fackföreningarna kräver bättre löner eftersom ersättningarna har minskat under de senaste åren. De ökande streamingtjänsterna har lett till kortare anställningstider och lägre löner för många författare. Dessutom betalar de globala streamingtjänsterna för närvarande för lite till författarna för återanvändning på internationella marknader. Detta innebär att ett tv-program på en streamingplattform kan bli en global framgång utan att författarna får rättvis ersättning för detta återanvändande.

Lowell Peterson, nationell verkställande direktör för WGA East och medlem av UNI MEI:s verkställande kommitté, sade:

"Dessa förhandlingar handlar i grunden om författarnas möjligheter att bygga upp och upprätthålla karriärer. Omvandlingen av hur innehåll beställs, produceras, distribueras och betalas har undergrävt våra medlemmars förmåga att tjäna ett rimligt levebröd, och vi måste ta itu med dessa grundläggande utmaningar på ett meningsfullt och varaktigt sätt."

UNI:s sektor Media, underhållning och konst(UNI MEI) representerar fackföreningar i alla delar av världen och inom TV- och filmindustrin. Förra året stödde UNI MEI IATSE:s framgångsrika förhandlingar med AMPTP.

"I och med att streaming har blivit allt vanligare har mycket förändrats inom tv- och filmindustrin, men en sak har inte förändrats: skrivjobb ska vara värdiga jobb", säger Johannes Studinger, chef för UNI MEI. "Ersättningen måste återspegla det värde som författare skapar, och fackföreningar från hela världen står på samma sida som kollegorna i WGA-East och WGA-West. Vi talar med en röst för att kräva bättre jobb inom TV och film."

Media, underhållning och konst

UNI Americas

Förenta staterna