x Hjälp oss att stoppa Amazons hårda arbetsvillkor i Indien!

7:e världskonferensen om spelarutveckling: Spelarföreningar över hela världen samlas för att höja standarden och öka stödet till spelare genom alla faser i karriären

07.06.24

7:e världskonferensen om spelarutveckling: Spelarföreningar över hela världen samlas för att höja standarden och öka stödet till spelare genom alla faser i karriären
  • World Players Association och MLBPA samarbetar för att arrangera 2024 års spelarutvecklingskonferens i Scottsdale, Arizona.
  • Över 100 anställda och ledare från spelarföreningar deltog från 50 spelarföreningar, 27 länder och mer än 15 professionella sporter.
  • #PDC24-programmet innehöll tre dagar av spelarcentrerade workshops om framtiden för spelarutvecklingsprogrammen (PDP), bästa praxis för att engagera våra spelare, nya koncept för karriärcoachningsprocessen, etablering av datadrivna PDP:er och betydelsen av säkra och modiga platser som vi kan erbjuda spelarna.

 

World Players Association, en del av UNI Global Union, och Major League Baseball Players Association stod som värdar för den sjunde upplagan av World Player Development Conference (PDC) i Scottsdale, Arizona, den 23-25 april 2024.

 

Tredagarsprogrammet samlade mer än 100 spelarutvecklingschefer och ledare från spelarföreningar (PA) runt om i världen från mer än 50 olika PA, i 27 länder, i mer än 15 sporter. Experter inom professionell utveckling, personligt välbefinnande och datadrivet designtänkande ledde sessioner om att stödja idrottare genom hela idrottskarriären.

 

"Vi hittar ständigt nya sätt att hjälpa spelarna att förbättra viktiga färdigheter som relationsbyggande, coachning i personlig utveckling och att erbjuda stöd i känsliga situationer", säger Pamela Gilpin, chef för spelarutveckling och välbefinnande på World Players. "Vi vill dela med oss av dessa insikter till dem som arbetar i frontlinjen med spelarna - i synnerhet till engagerade spelarutvecklingsansvariga - för att hjälpa dem att stärka sina viktiga roller inom spelarföreningarna."

Efter 18 månaders planering levererade organisationskommittén en framgångsrik 2024 Player Development Conference 2024 med experter inom spelarutveckling och välbefinnande från hela världen och från olika sporter.

Spelarnas utveckling och välbefinnande är en viktig aspekt av World Players arbete för att göra fackföreningarna starkare. Fokus för den tre dagar långa konferensen var därför "Foundations for the Future: Embracing the Essentials", med praktiska insikter i centrum.

  • 23 april: Väsentliga delar
  • 24 april: Nya perspektiv på idrottares engagemang
  • Den 25 april: Grundstenar för framtiden

::: Viktiga slutsatser :::

💡 Behålla relevansen framåt: Hur säkerställer vi att innehållet i de spelarutvecklingsprogram som vi erbjuder är i linje med våra spelares behov.

(Ian Thomas, Chris Singleton och Emily Figueroaoch värd är Walter Palmer)

💡 Engagemang med spelare är nyckeln: Färdighetsträning kring sårbarhet och nyfikenhet är viktigt, särskilt när man arbetar med låginkomsttagare och idrottare utomlands. (Jen Martin)

💡 Planera för framtida utveckling: Hur kan vi bäst använda datadrivna spelarutvecklingsprogram och införliva gamification, AI-teknik och designtänkande i vårt arbete? (Jay Harrison, Lynsey Williams, Billymo Rist, Gabe Zichermann, Dustin Liu).

💡 Prioritera att skapa modiga utrymmen: Förståelse för effekterna av trauma specifikt inom den manliga idrottsmiljön och metoder för att förbättra stödet till idrottare som har upplevt övergrepp. (Dr Danielle Moore, Kat Craig)

💡 Vara proaktiva förändringsagenter: Individer inom idrottsrörelsen bör aktivt bidra till att skapa en kultur av säkerhet och stöd för idrottare.

Stark, blir allt starkare

 

Världskonferensen för spelarutveckling 2024 följer på liknande evenemang i Melbourne 2015, Paris 2017, Amsterdam 2019, Nyon 2022 och online 2021 och 2023.

 

Chris Capuano, Senior Director Operations, Business and Strategy (MLBPA)

"PDC påminner oss om idrottens kraft att överbrygga skillnader och om kollektiva åtgärder för att skapa positiv förändring på ett sätt som gynnar våra spelare och medlemmar. De hängivna människor som PDC för samman överskrider geografi och sport, och återspeglar verkligen temat "att vara den förändring vi vill se" på ett ganska djupgående sätt. PDC har gjort detta möjligt och visar vad som kan åstadkommas genom att arbeta tillsammans. Vi har bevittnat och tagit del av insiktsfulla tekniska sessioner som har utökat våra kunskapsbaser, delat med oss av god praxis när det gäller våra metoder för spelarengagemang, skaffat oss expertis om specifika utmaningar som våra spelare står inför och slutligen har vi fått energi från sinnesutvidgande sessioner som kommer att hjälpa oss alla att höja vår nivå som spelarförespråkare.

 

Pamela Gilpin, chef för spelarutveckling och välbefinnande (World Players Association). "Konferenserna om spelarutveckling samlar de bästa inom området - PDM:erna själva - för att samarbeta och lyfta fram deras roll som stöd för spelarna, samtidigt som de höjer kvaliteten och räckvidden för de spelarutvecklingsprogram som World Players och våra medlemsförbund levererar till våra medlemmar."

 

Matthew Graham, chef för UNI World Players säger: "Spelarutveckling och välbefinnande är avgörande för spelarnas liv på förväntade och oväntade sätt och bidrar till områden som livslängd i karriären, att fatta välgrundade beslut i slutet av karriären - oavsett om det är av tvång eller av eget val - och att stödja utvecklingen av spelaren som person hela vägen genom och efter karriären inom professionell idrott."

 

Graham fortsatte: "Av dessa skäl, och fler, måste spelarföreningar i allt högre grad investera och prioritera spelarutveckling, förankra den som en integrerad del av vår kärnverksamhet som rörelse, inte isolerad från resten av vårt arbete. För många spelare kommer PDM:erna att vara den första och närmaste kontaktpunkten med deras förbund, vilket är en möjlighet för spelarföreningarna att nå ut bredare bland sina medlemmar."

 

Vad händer härnäst?

 

2025 kommer World Players att anordna en online-konferens om spelarutveckling som kommer att fokusera på viktiga utmaningar, möjligheter och förändringar som identifierats av PDM:erna. Även om detaljerna ännu inte har bestämts finns det stora möjligheter att bygga vidare på några viktiga ämnen från Arizona.

Nyheter